oxford
10 آذر 1401 - 11:48

مستندات حقوقی بازداشت گلستانی و پورآذری چیست؟

سهیلا گلستانی و حمید پورآذری از بازیگران تئاتر توسط ضابط قضائی بازداشت شدند؛ دستگیری این دو بازیگر تئاتر به‌دنبال انتشار یک ویدیو صورت گرفت؛ در این مطلب به بررسی مستدات حقوقی بازداشت آنها پرداخته شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سهیلا گلستانی و حمید پورآذری از بازیگران تئاتر به دلیل انتشار یک ویدیوی هنجارشکنانه از سوی ضابط قضائی دستگیر شدند.

این دو بازیگر ویدیوی خود را یکشنبه 6 آذر در شبکه‌های اجتماعی پخش کردند.

در این ویدیو، حمید پورآذری و سهیلا گلستانی با کشف حجاب در قاب تصویر جای گرفته‌اند و تعدادی مرد و زن جوان در سکوت در کنار این دو بازیگر و هنرمند تئاتر قرار می‌گیرند که در آن تمامی زنان حاضر کشف حجاب کرده‌اند.

اما علت حقوقی بازداشت این 2 بازیگر تئاتر چیست؟ در پاسخ باید گفت در قانون مجازات اسلامی، تظاهر به فعل حرام و جریحه‌دار کردن عفت عمومی جرم‌انگاری شده‌ است.

در این رابطه یک کارشناس حقوقی به تسنیم گفت: ماده 638 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات (مصوب 1375) در این خصوص اظهار می‌کند "هرکس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (74) ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (74) ضربه شلاق محکوم خواهد شد."

وی ادامه داد: تبصره این ماده هم می‌گوید "زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد." همچنین ماده 15 قانون جرایم رایانه‌ای، قانون دیگری است که در این باره اظهار نظر کرده و می‌گوید؛ "هرکس از طریق سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا حامل‎های داده مرتکب اعمال زیر [در چند بند توضیح داده شده] شود، مجازات خواهد شد."

این کارشناس حقوقی تصریح کرد: بند (ب) این قانون مرتبط با ویدئوی این 2 بازیگر تئاتر بازداشتی است که در آن آمده است "چنانچه افراد را به ارتکاب جرائم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان‎گردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت‌‎آمیز تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کند یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از 5 تا 20 میلیون ریال یا هر دو مجازات."

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 891374