oxford
26 اسفند 1401 - 16:24

امام جمعه شیراز: حنای غربی‌ها دیگر رنگی ندارد/ ایران سر جای خود ایستاده است

امام جمعه شیراز گفت: دوران ترامپ بود که آمریکا از برجام خارج شد، ایران سر جای خود ایستاد، نمی‌خواهیم بگوییم که سختی نمی‌کشیم، اما در یک نبرد سنگین با ابرقدرت دنیا هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، آیت‌الله لطف الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه امروز شیراز اظهار داشت: در جمعه پایانی سال 1401 در ابتدا پیشاپیش حلول سال جدید را که روز سه شنبه هفته آینده می‌شود و نوروز که عید باستانی ملت ایران است را به همه شما تبریک می‌گویم و از خدا می‌خواهیم که پایان سال را با مغفرت خودش به اتمام برساند و آغاز سال جدید با رحمت و برکات خودش برای ما شیرین و مبارک قرار دهد. 

وی ادامه داد: در پایان هفته براساس آنچه در تقویم نوشته شده هم روز اول ماه مبارک رمضان است که همه باید آماده شویم تا وارد مهمانی خدای متعال شویم.

دژکام اضافه کرد: کسی که می‌خواهد مهمان خدا باشد اگر روی دوشش بار گناه نباشد خیلی کارش مرتب و راه افتاده است و برای همین است که در روز‌های آخر شعبان این دعا را بخوانید که خدایا اگر تا امروز ماه شعبان که ماه پیامبر تو هست ما را نبخشیدی در این باقی مانده ماه شعبان ما را مورد بخشش و آمرزش خودت قرار بده تا با بار سبک وارد ماه رمضان شویم و از ضیافت الله بهره زیاد داشته باشیم. 

وی با یک نگاه اجمالی به اوضاع جهان و منطقه اظهار کرد: یک سال گذشته است و بنای بنده در خطبه‌ها این است که مسائل بین‌المللی را مدتی می‌گویم، چون مردم عمدتا متوجه مسائل داخلی و کشور خودشان هستند و مسائل بین‌المللی را هر از مدتی مرور می‌کنم و نباید غافل باشیم، اوضاع امروز جهان را اگر بخواهیم بررسی کنیم و در منطقه خودمان در غرب آسیا و اروپا و دیگر کشور‌ها دقت کنیم مسائل بسیار تاثیرگذاری برای آینده تاریخ جهان درحال رخ دادن است. 

امام جمعه شیراز افزود: رهبر معظم انقلاب چندبار تذکر دادند که تحولات تاریخی یک روزه و یک هفته‌ای رخ نمی‌دهد و باید چند سال را مدنظر قرار داد تا ببینیم که چه تغییری رخ داده است. 

وی اضافه کرد: ما بعد از فروپاشی شوروی که چندین کشور از شوروی درست شد شاید 11 کشور ایجاد شد و بیشتر، آن‌ها یک قدرت بودند و یک کشور فروپاشی شد و تبدیل به این کشور‌های متعدد شد. آمریکا‌یی‌ها که خودشان را کدخدای دنیا حساب می‌کردند می‌گفتند همه دنیا مثل یک دهی هست و ما کدخدایش هستیم و می‌گفتند نظم نوین جهانی درست شد و در نظم نوین جهانی هیچ قدرتی جز آمریکا قدرت تاثیرگذار اصلی وجود نداشت و دلشان خوش بود که حکومت آخر الزمانی هستند و این ادعا را داشتند. 

آیت الله دژکام همچنین با اشاره به اینکه از آن زمان تاکنون در دو سه دهه‌ای که از تحولات شاهد هستیم، گفت: می‌بینیم که دنیا دارد به سمت دیگری می‌رود، اینگونه نیست که در همه عالم یک قدرت به تنهایی باشد و هر چه دستور می‌دهد همه قبول کنند. تحولاتی در عالم رخ می‌دهد. در همین چند ماه پیش دیدید که هنوز با خیال واهی خودشان گفتند در خلیج فارس چند کشور همراه اسرائیل کردیم، گفتند همه کشور‌ها با اسرائیل همراه شدند، اما در چند هفته اخیر عربستان با ایران با همکاری چین که قدرت دوم اقتصادی دنیا است قرارداد و تفاهم می‌نویسند که برخی از چیز‌ها به طور کامل تغییر می‌کند و دقت داشته باشید که چه می‌شود. 

وی ادامه داد: 5 ماه مذاکره رخ داده بود و در 5 مذاکرات قبلی می‌خواستند قضیه یمن را تمام کنند، اما ایران با قدرت ایستاد و گفت یمن مسئله خودش است و دقت کنید که چه می‌شود و دیگران نگویند که این اتفاق یعنی تسلیم؛ خیر، این یعنی قدرتمندی نظام شما که می‌ایستد و به آن‌ها می‌گوید شما 7 سال رفتید و اگر امروز می‌خواهید برگردید ما حرفی نداریم، ولی قضیه یمن جداست. قیمت دلار چند هزار تومان جابه‌جا شد و این یعنی دنیا دارد تغییر می‌کند.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: از طرف دیگر قضیه اسرائیل است، 200 هزار نفر اسرائیلی در قدس، حیفا و... علیه دولت خودش تظاهرات می‌کند. 2 میلیون نفر اسرائیلی از اسرائیل فرار کرده است، آیا این اخبار را می‌شنوید یا خیر؟ از اسرائیلی‌های صهیونیست 2 میلیون نفر از اسرائیل فرار کردند و رفتند. 

وی افزود: در دنیا تحولات عجیبی رخ می‌دهد، خودشان می‌گویند معلوم نیست که در 80 سالگی این رژیم جعلی اسرائیل بتوانیم ادامه دهیم و از درون پاشیده شده است. به این اتفاقات دقت کنید. 

دژکام تاکید کرد: خون شهدای شما تاثیراتی در عالم دارد و این عالم خدایی دارد و می‌بیند که چقدر مظلوم هستید، خودشان را به جان خودشان انداخته است. 

وی گفت: کرانه غربی رود اردن امروز مسلح هستند و اسلحه روی اسرائیلی‌ها می‌کشند در حالیکه آن‌ها را خلع سلاح کرده بودند، اما در عالم چه شده است؟ باید دقت داشته باشید که لابی اسرائیلی‌ها در آمریکا رئیس جمهور تعیین می‌کرد، اما حالا از حفظ مجموعه خود مانده‌اند.

امام جمعه شیراز افزود: 3 کشور اروپایی بعد از اینکه ترامپ از برجام خارج شد ژست می‌گرفتند که پای عهدمان ایستادیم یک ابزاری به اسم اینستکس درست کردند و در طول مدتی که آن را درست کرده بودند یک معادله طبق آن با ایران انجام نگرفت و امروز متوجه شدند که حنایشان رنگی ندارد و گفتند ولش کنیم و اینستکس به طور کلی بهم ریخت؛ این نشانه ضعف این 3 کشور اروپایی شد برای اینکه ما در این چند سال هم معامله کردیم و هم خرید و فروش کردیم، نه تحریم آمریکا و نه ادا‌های اروپا هیچ کدام نتوانسته تاثیر بگذارد. اما آن‌ها اعتقاد داشتند در نظم نوین جهانی هر چه آن‌ها بگویند می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه الان چند سال است که می‌گذرد و دوره بایدن دارد تمام می‌شود هم گفت: دوران ترامپ بود که آمریکا از برجام خارج شد، اما ایران سر جای خود ایستاده است، نمی‌خواهیم بگوییم که سختی نمی‌کشیم، اما در یک نبرد سنگین با ابرقدرت دنیا هستیم. 

دژکام ادامه داد: خدا گفته برای شما سختی دارد، ولی کار برای خدا مزد دارد؛ اگر ضربه‌ای خورده‌اید در مقابل ضربه‌ای محکم به آمریکا زده‌اید. 

وی اضافه کرد: حالا این بدبخت‌ها؛ کدخدای مدعی وقتی می‌خواهد به عراق بیاید مخفیانه آمد یا در افغانستان مخفیانه رفت؛ آن‌ها که ادعای کدخدایی دنیا را داشتن، اما برای آمدن به پایگاه نظامی خودشان می‌ترسند. اخیرا هم وزیر دفاعشان را به عراق فرستادند تا ببینند می‌توانند کاری برای خود انجام دهند، اما هیچ کاری نمی‌توانند بکنند تا ملت سربلند و توانمند ایران به عنوان محور مقاومت و میدان‌دار حرکت امت اسلامی ایستاده است آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. 

امام جمعه شیراز گفت: از یک طرف جنگ اوکراین است. اروپا که خودش را امن‌ترین جای دنیا می‌دانست در بین جنگ قرار گرفته است، از طرف دیگر حضور فعال سوریه در جهان عرب است، یادتان است می‌گفتند می‌خواهند بشار اسد را سرنگون کنند مگر چندسال گذشته است؛ خدا رحمت کند شهید سلیمانی را؛ اسطوره تاریخ معاصر ایران رفت آنجا و هر وقت در میان دشمن پیاده شد از اسم سلیمانی ترسیدند و فرار کردند و کار به جایی رسیده که امروز فرش قرمز برای بشار اسد می‌اندازند، همه جهان عرب که سوریه را تحریم کرده بودند حالا برگشتند. بشار اسد دارد شرط تعیین می‌کند برای اردوغان؛ دنیا چقدر زیر و بالا دارد؟ کارتان اگر حق است پای آن بایستید که حرف حق در آخر پیروز می‌شود. باطل یک جولانی می‌دهد، اما باید برود، ولی حق می‌ماند و استوار است و دولت حق پا برجا می‌شود. 

وی ا فزود: امیدواریم سفر رئیس شورای امنیت کشور به امارات دستاورد خوبی داشته باشد و رفاه مؤمنین را به دنبال داشته باشد.

آیت الله دژکام با اشاره به سخنان رهبری هم اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند جهان در یک پیچ تاریخی است. در پیچ قبلی که 300 سال پیش بود کشور‌های اسلامی دچار افول شدند، اما پیچ کنونی اگر حواستان جمع باشد و با حمایت اسلام و قران همراه باشد نتیجه این می‌شود که سربلندی امت اسلامی و عزت ایران قوی که مدنظر رهبری است را به همراه دارد و ایران به عنوان یکی از قدرت‌های تعیین کننده مسائل جهان رخ خواهد کرد.

انتهای پیام/424/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1097794