oxford
08 دی 1401 - 16:37

لاوروف: برجام جایگزین ندارد/ مسابقه تسلیحاتی در صورت عدم احیای آن

وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای اعلام کرد: برجام جایگزینی ندارد؛ غرب هم برای ادعاهای ضدایرانی خود پیرامون ارسال تسلیحات برای مسکو از سوی تهران، مدرکی ارائه نکرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز پنجشنبه در مصاحبه با شبکه «روسیه ۱» اعلام کرد که توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران هیچ جایگزینی ندارد.

وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفت: برجام هیچ جایگزین معقولی ندارد. ما گمانه زنی در مورد «طرح بی» و سایر گزینه های غیرقابل قبول را غیرمسئولانه دانسته و حرکت در آن مسیر را موجب افزایش تنش، مسابقه تسلیحاتی و درگیری آشکار با عواقب غیرقابل بازگشت می دانیم.

«سرگئی لاوروف» در ادامه اضافه کرد که غرب در تلاش است تا اوضاع را در داخل ایران بی ثبات کند.

وی در بخش دیگری از مصاحبه خود در خصوص اتهام ادعایی غرب مبنی بر ارسال پهپاد و تسلیحات از سوی ایران برای کشورش تصریح کرد که غربی ها علیرغم اتهام زنی هایشان، هیچ مدرکی درباره ادعای خود ارائه نداده اند.

این در حالیست که «دیمیتری پولیانسکی»، معاون اول نمایندگی روسیه در سازمان ملل پیشتر در واکنش به برخی ادعاها درباره استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین به خبرنگاران گفت: ادعاهای غرب مبنی بر ارسال ادعایی پهپادهای ایران به روسیه، مذاکرات برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته‌ای ایران را پیچیده خواهد کرد.

این دیپلمات ارشد روسی خاطر نشان کرد: ایالات متحده هنوز تمایل عملی برای بازگشت به اجرای [برجام] خود را نشان نداده است. علاوه بر این، آنها همچنان به اعمال تحریم‌ های یکجانبه غیرقانونی جدید علیه ایران ادامه می‌ دهند. من می‌ گویم که همکاران غربی ما مشتاق ابقای رژیم کی یف به هر قیمتی هستند.

این دیپلمات روسی پس از رایزنی‌ های شورای امنیت سازمان ملل درباره موضوع تحویل ادعایی پهپادهای ایران به روسیه؛ در این ارتباط گفت: آن ها برای متهم کردن ایران کوته فکر هستند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 942350